Elluviidud projektid

Lühikese tarneahela projekt

Projekti eesmärk on kohalike meetootjate konkurentsivõime suurendamine meetoodete müügil lõpptarbijale. Projekti tegevuste kaasabil saavutatud toote allika ja tootmisviisi läbipaistvus tavalise kaupluse anonüümse toote asemel tagab tarbijale kaubamärgi usaldusväärsuse, jutustab tootega seotud loo ning lisab nii tootele väärtust tarneahelas tootjast tarbijani. Kohalike meetootjate koostöös kohaliku mee täiendav väärindamine, tarbijale kohaliku toote garantii senisest suurem teadvustamine kindlustab toidu tootmise ja turustamise tarneahela parema toimimise, tagab tarbijale lisaväärtuse ja meetootjatele tegevuse jätkusuutlikkuse.

Projekti lõpuks on tarbija varustatud kättesaadava infoga nende meetoodete tootja, tootmisviisi ja sisu kohta, mistõttu tarbija usaldus jaekaubanduskettidest ostetava mee sisu ja kvaliteedi vastu on kasvanud, suurendades nii kohalike meetootjate turujõudu jaekaubandussektoris.

Projekti rahastatati lühikeste tarneahelate või kohalike turgude kaudu põllumajandustoodete ja toidu turustamisvõimaluste arendamise toetusest. Projekti kestvus oli juuni 2019 – juuni 2023.

Taruvaigu kasutusvõimaluste uuring

Taruvaik on multikomponentne materjal, mida mesilased valmistavad nende elukoha ümbruse taimedelt kogutud bioloogilisest materjalist. Propolise koostis sõltub selle tõttu oluliselt taimedest, mis mesilaste korjepiirkonnas kasvavad. Eestis pole põhjalikke taruvaigu uuringuid tehtud ja seetõttu on taruvaigu kasutuspotentsiaali hindamiseks võimalik uurida meie taruvaigu omadusi ning võrrelda seda taruvaikude koostisega, mille kohta on olemas biokatsetuste tulemused. Samuti uuritakse taruvaigu analüüsi võimalike ekspressmeetodite rakendatavust esmaseks kvaliteedi kontrolliks.

Uuringut toetati EASi kaudu Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest 6000 euro ulatuses. Taruvaigu kasutamisvõimaluste uuringu tellija oli Iktos OÜ ning läbiviija Tartu Ülikool. Projekti kestvus oli aprill 2021-jaanuar 2022.a.

DNA-põhise meetodi arendus mee koostise ja päritolu tuvastamiseks

Projekti põhieesmärk on töötada välja uudsed DNA sekveneerimise põhised meetodid mee koostise ja päritolu määramiseks. Loodava uue meetodiga on võimalik tuvastada, millistelt taimedelt mesi pärineb, missuguste teiste organismide (nt putukate) DNA jälgi mesi sisaldab, milline on mee geograafiline päritolu ja kas tegemist on siirupi baasil toodetud või ehtsa mesilaste poolt toodetud meega. Samuti analüüsitakse projekti käigus Eesti turul müüdavate mete koostist, päritolu ja ehtsust.

Projekti toetas PRIA Eesti maaelu arengukava 2014-2020 meetme 16.2 „Uute toodete, tavade, protsesside ja tehnoloogiate arendamise toetus“ raames. Mee DNA analüüsi projekti elluviijaks Eestis oli Muhe Mesi OÜ koos teaduspartneri Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS. Projekti kestvus ol juuli 2020-märts 2023.a.

2024. aastal tuldi välja Mee DNA Analüüsiga (MDA), mida saab tellida iga huviline.